ДАРУНКИ З ТРЬОХ ЗЕРНИН

В одному селі жив великий дідич. Мав стільки полів, лісів, худоби і всілякого добра, що навіть цісар йому заздрив. А у того дідича служив бідний чоловік Максим. Слуга мав хатку з одним вікном. Вітер зірвав з покрівлі солому, і, коли йшов дощ, вода текла по стінах. У хатині жила й Максимова родина. Родина немаленька, а їсти було нічого.

Настала весна. Треба щось посіяти, а в мішку ні зернини.

Жінка сумує, плаче.

Люди вже позасівали, а в нас іще й не орано. Роби щось, чоловіче, бо не доживем до другого року.

Не журися,— відповів Максим,— я піду до дідича і попрошу, аби позичив нам хоч трохи насіння. Засіємо, і на другий рік у нас буде своє.

Ну, йди, не чекай.

 Пішов Максим

до дідича. Став перед порогом і каже:

 —        Так і так, світлий пане, не маю чим засіяти свій

кавалок поля. Дайте мені хоч трохи насіння, аби мої діти не повмирали з голоду.

 Дідич витріщився на нього й закричав:

 Аби мати — треба робити!

 Та я роблю у вас день і вночі!

 —        Ти, лайдаку, не кажи мені дурниць!

Опустив Максим голову і пішов додому. Розповів жінці, що йому дідич відповів.

 Надворі сонечко гріє. Пташки з теплих країв при летіли, всюди весело. А Максим сидить зі своєю жінкою на призьбі й сумує, бо діти ходять голодні та слабі, як мухи.

 Раптом до Максимової хатки прилетіли дві ластівки і почали ліпити під стріхою гніздечко. Максим уздрів їх і сказав:

 —        Бідні ластівочки, нащо ви ліпите гніздечко під такою дрантивою стріхою? Таж як піде дощ, то вам дітей затопить.

Та ластівки не розуміли людської мови. А якщо й розуміли, то мовчали. Зліпили гніздечко, виклали пір’ячком, знесли яєчок і висиділи зграйку маленьких пташенят. Коло хати Максима стало так весело, що душа раділа.

Але одного разу звідкись явився страшний змій, який почав тягнутись до ластів’ячого гніздечка. Діти заверещали:

— Тату,   до   наших   ластів’ят   лізе   якийсь   змій!

Максим вибіг надвір, схопив довбню, і почалася бійка не на життя, а на смерть. Гепав змія по хребті, поки його не переламав. Змій ледве відповз і сконав у темному яру. Трьох ластів’ят страшний змій схопив, а четверте пташеня вдалося врятувати. Але із ним сталася біда:  йому під час бійки поранили ніжку.

Максим забрав пташечку до хати, діти її дозирали, годували. Коли могла уже літати, випустили на волю, аби шукала своїх маму й тата.

Минуло літо, і настала осінь. Ластівки полетіли у вирій. Усю землю завіяло снігом. Та минула і зима, пташки вернулися додому, до своїх гніздечок.

У Максимовій хаті злидні так розсілися, що не дають дихати.

Та ось одна ластівочка ударила крильцем у шибку. Максим вийшов надвір і спитав:

—        Чого ти хочеш, дорога пташино?

Ластівочка поклала йому на долоню якесь зеренце і прощебетала:

 —        Посій перед дверима.

 Через якусь хвилину прилетіла знову. Поклала на долоню друге зеренце:

 —        Посій перед вікном.

 Фуркнула й вернулася з третім зеренцем:

 —        Посій коло криниці.

 Максим красно подякував їй і зробив так, як вона сказала. Посіяв три зернини, почав чекати врожаю. Другого дня вранці діти повставали й повибігали на сонечко. Але скоро вернулися в хату, гей би перелякані.

 —    Тату, у нас коло хати щось таке дивне виросло, ой-йой-йой!

 —    Ви ще спите навстоячки?

 —    Ні, тату, подивіться.

 Вийшов Максим і бачить — перед порогом, під вік ном і коло криниці три величезних гарбузи. Схотів підняти, але де там! — треба силу велета.

 Гарбузи уже достигли, блищали, як сонечко.

 —        Жінко, ану, розпалюй у печі вогонь,— втішився Максим.

 — Звари на обід гарбузяної каші.

 Закотив гарбуз до хати і нагострив ніж. Коли роз різав на дві половини, то очам не повірив: там був білий хліб, калачі, бринза, м’ясо, ковбаса, солони на — варене, смажене, солодке, квасне й гірке… Мак сим викладав те добро на стіл, а в гарбузі нічого не зменшувалося.

 Як поїли добре, жінка накрила чарівний гарбуз білим рушником. А Максим вкотив до хати другого. Розрізав його на дві половини, а там таке убрання, що і найбільші пани подібного не бачили: шовкові сорочки, новенькі черевики, всілякі спідниці, намиста, коралі. Було все, чого бажав Максим, його жінка й діти.

 Жінка від утіхи аж заплакала й накрила той гарбуз найфайнішою скатертиною.

 Максим вкотив до хати і третій гарбуз. Розрізав і злякався: з нього висипалася ціла купа золота. На кидав повну скриню золотих, і жінка накрила гарбуз полотном.

 —        Тепер ви, діточки мої, не будете вже голодувати, а я не буду кланятися захланному дідичеві,— каже весело Максим.

Він файно вбрав своїх дітей, жінку і сам ходив по селу, як ґазда, а не як жебрак. Через кілька днів став будувати собі хату.

 Люди здивувалися, що в бідного Максима з’явили ся такі гаразди. Хтось розповів дідичеві. Прийшов пан та й питає:

 —    Скажи мені, Максиме, звідки в тебе багатство?

Максим відповів:

 —        Я, пане, не краду, і на мене ніхто не робив. Все, бачите, принесла мені мала ластівка.

 — І розповів, що з ним було.

 Дідич вислухав Максима і пішов до палацу. Його мучило бажання розбагатіти ще більше. Зліпив під карнизом ластів’яче гніздо і почав загулювати пта шок. І якось так сталося, що дві ластівки дали себе загулити: залетіли в те гніздо, нанесли яєчка й сіли висиджувати їх. Як ластів’ята вивелися й трохи під росли, дідич почав визирати змія. Але змій не при ходив. Це дуже злило дідича: пташки от-от вилетять, тоді їх не зловиш!

 Одного разу він приклав драбину, виліз до гнізда. Сам за змія побив ластів’ят, а одному з них поранив ніжку. Забрав ту пташку до палацу, дозирав ціле літо. А восени випустив, аби собі летіла у вирій. Минули осінь і зима. Настала весна. З теплих країв вернулися пташки. До вікна палацу підлетіла ластівка.

 Дідич вибіг надвір і спитав її:

 Який подарунок ти принесла мені, ластівочко? Вона дала три зеренця і прощебетала:

 Посієш перед дверима, під вікном і коло криниці.

 —        Дякую тобі, пташечко. Тепер я стану багатшим від самого цісаря!

 Дідичеві виросли так само три величезні гарбузи.

 Узяв барду, вдарив по одному і розрізав на дві половини. А звідти несподівано вилетіла хмара сарани. Кинулася    на його лани і з’їла все, що там росло.

 Розтяв другий гарбуз. Звідти вибухнув вогонь. Спочатку загорівся дідичів палац, а потім весь маєток.

 Третього   гарбуза   не   встигли   і   розрізати.   Люди кажуть, що в ньому є кублище гадюк, які вилізуть тоді, коли дідич вернеться й захоче знову панувати. А Максим ще довго жив і не журився.

Добавить комментарий

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.